techniki pływackie
windsurfing
nurkowanie

 

sporty wodne
Wszystko o pływaniu

Pływanie - to dyscyplina sportu obejmująca wyczynowe pływanie na czas stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym, motylkowym i zmiennym. Konkurencje olimpijskie odbywają się na basenie o długości 50 m, zawodnicy płyną po torach o szerokości 2,5 m.
Style pływackie, cztery sposoby pływania stosowane podczas sportowych zawodów pływackich: styl dowolny (utożsamiany z kraulem), grzbietowy, klasyczny (nazywany też żabką) i motylkowy (nazywany delfinem).
Styl motylkowy (delfin)- jest jednym z szybszych stylów pływackich, płynąc delfinem przenosimy obydwie ręce nad wodą i kopiemy jednocześnie złączonymi nogami. Na jeden pełen obrót rękami przypadają dwa kopnięcia nogami.


Styl grzbietowy- jest jedynym stylem pływanym na plecach, płynąc grzbietem ręce pracują naprzemianstronnie. Podczas wyścigu pływak musi leżeć na plecach (oprócz nawrotu). Start do grzbietu jest wykonywany z wody odrazu na plecy.


Styl klasyczny (żabka)- jest to najwolniejszy styl pływacki, płynąc żabką ręce przenosimy do przodu i do tyłu jednocześnie. Nogi również pracują jednocześnie, po starcie, pod wodą można zrobić jeden ruch ramionami i jedno kopnięcie nogami po starcie i każdym nawrocie.


Styl dowolny (kraul)- jest to najszybszy styl pływacki, charakteryzuje się on naprzemianstronnymi ruchami ramion i nóg. Najszybsi krauliści pływają z prędkością około 2,3 m/sek. Płynąc kraulem ciało musi łamać powierzchnię wody podczas dystansu oprócz 15m po starcie i każdym nawrocie.


Styl zmienny- jest to styl, który składa się ze wszystkich ,,podstawowych'' stylów pływackich, dystans ten płyniemy w kolejności: stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym. Zmiennym pływa się na dystansach: 100, 200 i 400 metrów.
Start- wyścig zaczyna się od startu, startujemy w różny sposób w zależności od stylu. Start w wyścigach w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym i zmiennym rozpoczyna się skokiem do wody ze słupka. Natomiast w stylu grzbietowym skok jest wykonywany z wody przy ścianie.
Wyścig- jest to przepłynięcie danego dystansu na czas przez startującego pływaka. Żeby dystans został zaliczony pływak musi przepłynąć cały dystans. Pływak powinien ukończyć wyścig na tym samym torze, na którym wystartował. Podczas nawrotu płynący zawodnik musi mieć fizyczny kontakt ze ścianą pływalni
sporty wodneStrony sluchaczy WSR - powrot // Szkola i Kursy Wizazu // WSR // Dziennikarstwo // Forum WSR // Dziennikarskie studia